Az elemzesre kerulo pisztoly napjaink egyik legdivatosabb, legismertebb maroklofegyvere, hiszen M92F (FS) valtozatat az USA fegyveres eroi rendszeresitettek M9 pisztoly neven. Ezenkivul tobbszaz pocsek akciofilmben is domboritottak vele...igen, ezzel szokott a Bruce Willis ketszazat loni egy tarbol a Die Hard filmekben. Nem veletlenul ilyen nepszeru a mozikban , hiszen ez egy rendkivul szep, karakteres pisztoly.
A pisztolyt 1976-ban kezdtek gyartani Olaszorszagban a Beretta Brescia-i uzemeben. Ez az M92 azonban erosen kulonbozott a mai M92FS-tol. A biztosito a tokon volt, es nem fesztelenitett, a korai Taurus PT92-hoz hasonloan (ami brazil gyartasu Beretta csak azota tovabbfejlodott) , a satorvas gombolyu volt, es nem szogletes, a kakasnak fel-felhuzott allapota is volt, a tarkivevo a markolat aljan talalhato. Kesobb kezdtek gyartani a jobbkezes szanbiztosito-fesztelenitovel ellatott kivitelt (M92S).
Ezt a modellt neveztek be az USA XM9 hadipisztoly tenderere. A tender celja az elavult .45ACP Colt M1911A1 levaltasa volt, mely fegyver akkor mar 74 eve szolgalt, az utolso szallitott sorozat 1945-ben keszult, es elegge nevetseges volt, hogy a NATO tagallamok kozul egyedul az USA nem a 9 mm Parabellum loszert hasznalta hadipisztolyloszerkent. Emellett az oreg .45-osbe keves loszer fert (7+1db), kezelesi biztonsaga kivanni valokat hagyott maga utan (nem volt utoszegbiztositasa, nem lehetett biztonsagosan csore toltve hordani), nem lehetett revolverezni, emellett mar nem voltak a legjobb allapotban, soknak eleve kemenykromozas nelkul keszult a csove. Az oreg .45-osnel az uj Beretta 92 nagysagrendekkel jobb pisztoly, persze mindketto sajat koranak technikai szinvonalat/felfogasat muatatja.
A tenderen a Berettatol is modositasokat koveteltek meg . A satorvasnak szogletesnek kellett lennie , a tarkivevo gombnak atszerelhetonek kellett lenni mindket oldalra, ketkezes biztosito volt szukseges, a csofuratot kemenykromozni kellett. Az igy letrehozott pisztoly lett az M92F. A tenderen olyan markakat gyozott le, mint a Colt , a Smith and Wesson, a RUGER, vagy a SIG (mely csak a magasabb ara miatt vesztett). Persze egy csomo oreg roka sirt, hogy a 9mm Paranak nincs eleg megallito ereje meg effele marhasagok, de az elet megcafolta oket.
1985-tol kezdve 400 000 db Beretta M92F es FS pisztolyt szallitott az Acokeek/Maryland-i Beretta USA, hiszen feltetel volt, hogy az uj hadipisztolynak az USA-ban kellett keszulni.
Az M92FS 1989-es letrehozasahoz nehany baleset vezetett, mely kulonleges alakulatoknal tortent. Ezeknel az alakulatoknal nemritkan napi 1-2000 lovest is leadtak a pisztolyokkal (hu, de klassz lehet), szabalytalanul +P+ kategoriaba tartozo loszerbol, melynek kovetkezteben a szanok eltortek a huvelykivetonyilasoknal, ahol legvekonyabbak es lovo arcaba csapodtak. Ezek a balesetek normal (vagy kereskedelmi +P) loszerrel vagy polgari hasznalat soran SOSEM kovetkeztek be, azt kiserletileg sem tudtak eloidezni (olvastam az errol szolo katonai jelentest). Azonban, megnyugtataskeppen a kakason atmeno csapot megnagyobbitottak, es a szanon ellendarabkent bemunkalast alakitottak ki melyben megakadna az esetlegesen leszakado szan. A polgari valtozatokon nem alkalmaztak ezt a modositast.
Ezek a tuldimenzionaltan lodozo specko alakulatok azota atfegyverkeztek a .45ACP Heckler und Koch MkII. SOCOM pisztolyra.
Ezek utan nehany szot a fegyver szerkezeterol. Tulajdonkeppen meglehetosen hagyomanyos, DA/SA ontolto pisztoly, utoszegbiztositoval, mely megakadalyozza, hogy kakasra/csotorkolatra eseskor elsuljon a fegyver. A kezi szanbiztosito-fesztelenito ketkezes (IMHO foloslegesen szelesiti a fegyvert (38mm!!!, szelesebb mint egy .357-es revko) jobb lenne balkezesnek csak jobb, jobbkezesnek meg csak baloldali biztosito).
Az alkalmazott nagy teljesitmenyu loszer megkivanja a reteszelt zarszerkezetet, mely esetunkben megegyezik a jo oreg Walther P38 mozgo reteszelotestes (falling block) rovid csohatrasiklasos szerkezetevel. A fenti reteszelesnek koszonhetoen nincs szukseg a cso tetejen kikepzett reteszelobordakra, es az azt korulvevo teljesen zart szanra mint a Browning-fele zarolasoknal. Ezert teljesen nyitott az M92 szanja, minek koszonhetoen kizarhatoak a huvely uritesebol szarmazo elakadasok. Azonban az igen nagy erohatasnak kitett reteszelotest az a fodarab, mely eloszor tonkremegy a fegyverben. Olvastam egy folyamatos tesztrol, mely soran 19 ezer loves utan a reteszelotest eldeformalodott es a pisztoly hasznalhatatlanna valt...kalapaccsal kellett szetszedni. Mellesleg ez az elettartam messze felulmulja egy pisztolytol megkivantakat, csakugy mint a kb. 5000 RBS az US. ARMY szabvany 862 helyett. RBS= rounds between stoppages, avagy a ket elakadas kozben leadhato lovesek szama FMJ lovedekes loszerrel (persze 250 lovesenkent tisztitva). A fegyver szetszedese konnyu az erre a celra szolgalo kar elforditasa (es persze a toltetlenseg ellenorzese!!!) utan.
Az alapkivitel fekete szinu, Bruniton-nak nevezett matt feluletkezelessel, kemeny muanyag markolattal , mely a fegyver tobbi reszevel osszehasonlitva eleg gagyi. Letezik diofa markolattal, es nikelezett illetve rozsdamentes acel kivitelben is, ez utobbit azonban csak Olaszorszagban gyartjak. A fegyver iranyzekai fixek. A pisztoly bar aluminiumtokos, de full 5"-os csove van es toltve tobb mint egy kilo, igy rejtett viselesre meglehetosen alkalmatlan. (persze a filmekben konnyu alsogatyabol elorantani) Tipikus hadi- vagy egyenruhas rendorsegi pisztoly, igy rengeteg rendori szervezet rendszeresitette az USA-ban es szerte a vilagon, peldaul a francia csendorseg is.
Technikai adatok:
Caliber: 9x19 mm Parabellum
Length: 217 mm
Height: 137 mm
Overall width: 38 mm
Grip width: 35 mm
Weight with empty magazine: 975 gr
Barrel length: 125 mm
Line of sight: 155 mm
Magazine: staggered, 15 rounds (10 rds US civilian)
Rifling: R.H., 6 grooves (pitch 250 mm)